.
Новости Луганска и луганской области
Луганские новости : Луганські новини : Lugansk news:

В партии Зеленского хотят, как в России, сажать за анонимность в интернете

Источник

«Анонімність не є злочином». Нардепи та експерти коментують ініціативу криміналізувати використання анонімних акаунтів

Група народних депутатів запропонувала Верховній Раді запровадити кримінальну відповідальність за використання анонімних акаунтів і сторінок у соцмережах для поширення недостовірної інформації, що, на їхню думку, загрожує національній безпеці України. У законопроєкті також передбачено покарання за поширення неправдивої інформації від імені осіб, причетність яких до оприлюднених даних не підтверджена. Відповідний законопроєкт № 9223 від 19 квітня 2023 року опублікований на сайті парламенту.

У пояснювальній записці зазначено, що законопроєкт розробили задля захисту національної безпеки та інтересів України в інформаційній сфері.

Зокрема, в пояснювальній записці визначено таку загальну характеристику та основні положення законопроекту: «Проект Закону “Про внесення змін до Кримінального та Кримінального процесуального кодексів України щодо встановлення відповідальності за окремі дії проти основ національної безпеки України” передбачає запровадження кримінальної відповідальності за створення, придбання, використання або збут облікових записів, у тому числі тих, які містять завідомо неправдиві відомості щодо користувача, в інформаційних (автоматизованих), електронних комунікаційних, інформаційних системах, електронних комунікаційних мережах, для розміщення та поширення недостовірної інформації (у тому числі від імені інших осіб, причетність яких до оприлюдненої інформації не підтверджена), або для втручання в діяльність фізичних і юридичних осіб, якщо такі дії сприяють підвищенню рівня соціальної напруги, порушують конституційні права і свободи громадян, спрямовані на шкоду суверенітету, територіальній цілісності та недоторканості, обороноздатності, національній, державній, економічній чи інформаційній безпеці України, або для здійснення впливу на прийняття рішень чи вчинення або не вчинення дій державними органами чи органами місцевого самоврядування, службовими особами цих органів. Також законопроект визначає підслідність таких правопорушень в інформаціній сфері».

«Детектор медіа» звернувся до народних депутатів та експертів із запитаннями:

1. Як ви вважаєте, наскільки ймовірно, що законопроєкт буде ухвалено?

2. Чи може це виглядати як криміналізація онлайн-критики уряду? Якщо йдеться про криміналізацію поширення дезінформації, тоді які критерії визначення «заздалегідь недостовірної» інформації?

3. Чи виправдана можлива криміналізація використання анонімних акаунтів у соцмережах? Адже практика збереження анонімності досить поширена серед звичайних користувачів.

На запитання «Детектора медіа» відповіли керівник напряму «Цифрові права» Лабораторії цифрової безпеки Максим Дворовий, медіаюрист Інституту масової інформації Роман Головенко, журналіст-розслідувач, редактор сайта «Наші гроші» Юрій Ніколов, народний депутат від «Європейської солідарності» Микола Княжицький, народний депутат із фракції «Батьківщини» Іван Крулько і виконавчий директор Української Гельсінської спілки з прав людини Олександр Павліченко.

Раніше голова комітету з питань гуманітарної та інформаційної політики Микита Потураєв у коментарі «ДМ» заявив, що ймовірність ухвалення цього законопроєкту «дорівнює абсолютному нулю».

Окремо «Детектор медіа» запитав про головну мету законопроєкту та механізми пошуку власників анонімних акаунтів одного з ініціаторів укладання документа, народного депутата від фракції «Слуги народу» Георгія Мазурашу. Його відповіді читайте за посиланням.

Максим Дворовий, керівник напряму «Цифрові права» Лабораторії цифрової безпеки:

1. Ніколи не можна оцінювати вірогідність прийняття певного законопроєкту напевне, але варто зауважити, що його основним автором значиться Георгій Мазурашу. Це не перша подана ним контроверсійна законодавча ініціатива. Одразу спадає на думку законопроєкт про заборону пропаганди гомосексуалізму, поданий ним раніше. Жодна з таких ініціатив не була прийнята.

2. Це може виглядати як недолуга з точки зору юридичної техніки спроба криміналізувати використання ботів. Власне, цьому присвячена значна частина пояснювальної записки. Хоча про обмеження використання ботів у контексті електоральних кампаній можна дискутувати, і саме в контексті виборів і референдумів такий бан може бути легітимним, законопроєкт є значно ширшим. Частина третя пропонованої статті 114-3 Кримінального кодексу фактично криміналізує будь-яке поширення недостовірної інформації в соцмережах — тобто запроваджує криміналізацію дифамації, скасовану в Україні ще у 2001 році, а також забороняє під страхом кримінальної відповідальності припускатися будь-яких фактичних помилок у соцмережах, якщо це «сприяє підвищенню рівня соціальної напруги». Тобто тут навіть не йдеться про анонімні акаунти, які згадуються в частинах першій-другій статті. Частини перша-друга статті 114-3, текст яких іще можна припасувати до теми ботів, встановлюють розмиті формулювання, які, по суті, заборонятимуть анонімізовану чи псевдоанонімізовану критику в соцмережах. Норма частини першої цієї статті стосується не лише уряду — втручання в діяльність будь-яких фізичних чи юридичних осіб можна трактувати як завгодно.

3. Ні. Розкриття анонімності може бути припустимим у випадках, коли власники акаунтів поширили протиправну інформацію (зокрема і дифамацію), але для цього має бути прийняте рішення суду. Будь-яка заборона на використання анонімних акаунтів буде несумісною з правами людини.

Роман Головенко, медіаюрист Інституту масової інформації:

1. Прийняття законопроєкту №9223 вважаю малоймовірним як з огляду на об'єктивну недосконалість проєкту, так і зважаючи на попередні неоднозначні проєкти цього депутата, які не були прийняті Верховною Радою.

2. Цей законопроєкт не зачіпає критику від власного імені. Якщо ви критикуєте уряд на своєму акаунті в соцмережі під власним іменем — формально законопроєкт не можна буде застосувати до такого випадку. Завідомо неправдиві відомості — це коли особа поширює інформацію, знаючи про її недостовірність.

3. Це може бути виправдано від певного порогу (наприклад, створення чи керування ботофермою зі 100 чи більше фейкових акаунтів), якщо це спричинило істотну шкоду. Але є технічна проблема встановлення того, що кожен цей акаунт несправжній і адмініструється тією ж особою, що й інші. Адже більшість соцмереж перебувають не в українській юрисдикції.

Юрій Ніколов, журналіст-розслідувач, редактор сайта «Наші гроші»:

― Перша ж реакція суспільства на цей законопроєкт, і головне — не просто суспільства, а медіаспільноти, показала партії «Слуга народу», що в цього документа не повинно бути жодного юридичного майбутнього взагалі. І за останніми даними, так воно і є. Так, цей проєкт зареєстрований у Верховній Раді, але реєстрація законопроєкту ще ніколи ні до чого не зобов'язувала. Я чув, що зареєстрованих законопроєктів разів у десять більше, ніж тих, що потрапляють на розгляд. Тому я думаю, що це залишиться законодавчим спамом одного не дуже розумного народного депутата, який свої психічні проблеми намагається розв’язати у такий спосіб. Він вирішив розбити дзеркало, яке показує йому, який він є насправді. Тут велика біда в тому, що в нас у парламенті народними депутатами працюють люди, які абсолютно не розуміють, що публічність і реакція суспільства — це ще один бік політичної діяльності. На жаль, багато наших політиків сприймають роботу у Верховній Раді як можливість побути великим начальником, великим «цабе», як нагороду за щось і можливість додаткових доходів. І не сприймають це як реальну політичну роботу, в якій безумовною складовою є зворотний зв'язок із виборцями. А вони можуть його надавати в будь-якій формі — на те і є свобода слова. Аби політик чув. Політик — це не пересічний громадянин, в усьому демократичному світі політики знають, що коли йдуть у публічну діяльність, то критика і неприємні висловлювання на їхню адресу стають невіддільною складовою їхнього статусу та діяльності. Автор законопроєкту виявився людиною, яка цього не розуміє. Я не бачу сенсу обговорювати законопроєкт по суті, позаяк, за моєю інформацією з парламентських джерел, у нього немає жодних перспектив бути ухваленим. Хоча, звісно, у владних кабінетах бажання позатуляти роти всім і вся, як це пропонується в документі, існують. Це не перша спроба запровадити кримінальну відповідальність за висловлювання, які не подобаються політикам і владі. За останні три роки, якщо я не помиляюсь, вона вже друга. Попередня була в одній із перших редакцій законопроєкту про медіа, коли намагалися криміналізувати відповідальність журналістів за наклеп. І зараз практично відбувається варіація того самого. В усіх подібних випадках медіа давали зрозуміти політикам, що вони приходять і йдуть, а медіа лишаються.

Микола Княжицький, народний депутат України («Європейська солідарність»):

1. Ні, я не вірю, що Верховна Рада України, попри всю критику, проголосує за цей проєкт.

2. Криміналізація критики не відповідає нашим зобов’язанням перед Радою Європи, тим більше критики уряду й посадовців. Будь-яка влада помиляється. Помилки в демократичних суспільствах критикують, але за таку критику не проторять до в’язниці. Нагадую авторам проєкту перший рядок першої статті Конституції України: «Україна є суверенна і незалежна, демократична, соціальна, правова держава». Отже, щоби прийняти цей закон, потрібно змінити Конституцію.

3. Криміналізація анонімних акаунтів не може бути виправдана нічим. Анонімність як така не є злочином. Якщо ви користуєтесь твітером, то знаєте, що абсолютна більшість користувачів, зокрема військовослужбовців, використовують вигадані нікнейми. Це стосується й інших соціальних мереж. Ми не можемо їх усіх оголосити злочинцями лише тому, що вони вирішили не підписуватися власними іменами. Я не розумію, яка може бути небезпека для суспільства в тому, що, наприклад, Борислав Береза не підписується власним іменем, а веде канал під ніком «Березовий Сік». Чи варто його за це засуджувати на п'ять років, як пропонують автори законопроєкту? Якщо влада вважає, що треба боротися з пропагандою, то в неї є для цього необхідні важелі. Нагадаю, що місяць тому набрав чинності Закон України «Про медіа», який надає відповідний інструментарій. Є чинні інші норми, які встановлюють кримінальну відповідальність за поширення певних видів особливої інформації, як-от державної таємниці або інформації про пересування військових. Цього має бути цілком достатньо для забезпечення державних інтересів в інформаційному просторі.

Микола Княжицький, народний депутат України («Європейська солідарність»):

1. Ні, я не вірю, що Верховна Рада України, попри всю критику, проголосує за цей проєкт.

2. Криміналізація критики не відповідає нашим зобов’язанням перед Радою Європи, тим більше критики уряду й посадовців. Будь-яка влада помиляється. Помилки в демократичних суспільствах критикують, але за таку критику не проторять до в’язниці. Нагадую авторам проєкту перший рядок першої статті Конституції України: «Україна є суверенна і незалежна, демократична, соціальна, правова держава». Отже, щоби прийняти цей закон, потрібно змінити Конституцію.

3. Криміналізація анонімних акаунтів не може бути виправдана нічим. Анонімність як така не є злочином. Якщо ви користуєтесь твітером, то знаєте, що абсолютна більшість користувачів, зокрема військовослужбовців, використовують вигадані нікнейми. Це стосується й інших соціальних мереж. Ми не можемо їх усіх оголосити злочинцями лише тому, що вони вирішили не підписуватися власними іменами. Я не розумію, яка може бути небезпека для суспільства в тому, що, наприклад, Борислав Береза не підписується власним іменем, а веде канал під ніком «Березовий Сік». Чи варто його за це засуджувати на п'ять років, як пропонують автори законопроєкту? Якщо влада вважає, що треба боротися з пропагандою, то в неї є для цього необхідні важелі. Нагадаю, що місяць тому набрав чинності Закон України «Про медіа», який надає відповідний інструментарій. Є чинні інші норми, які встановлюють кримінальну відповідальність за поширення певних видів особливої інформації, як-от державної таємниці або інформації про пересування військових. Цього має бути цілком достатньо для забезпечення державних інтересів в інформаційному просторі.

Олександр Павліченко, виконавчий директор Української Гельсінської спілки з прав людини:

1. Цей законопроєкт не буде ухвалений, імовірність його проходження в парламенті мала.

2. Ідеться про зміни до розділу 1 Особливої частини ККУ, заявлена мета — боротьба з «ворогами-дезінформаторами». Скоріш за все, це не захист від критики уряду, радше примітивне бачення можливого регулювання в інтернеті.

3. Ні, невиправдана така криміналізація. «Чебурашки» й «Котигорошки» постраждають. Наступний крок — ставити своє фото й відбитки пальців із клавіатури.

28.04.2023

Подписаться на новый Телеграм канал "Луганские новости" >>>

 • Печальный прогноз для Украины о прекращении помощи от США
 • Известный луганский актер получил награду от Путина и умер
 • Бывший вице-президент США сказал, кто виновен во вторжении в Украину и Израиль
 • Власти РФ заявили, что Россия не будет восстанавливать города Луганщины
 • Умерла Нина Матвиенко
 • Новость часа:
  Российский ассимилятивный геноцид в Украине
  Россия готовит крупный теракт в Беларуси, чтобы обвинить Украину
  В Киеве ввели странную оплату проезда: киевляне массово не понимают нововведения
  Ядерный терроризм: МАГАТЭ подтвердили, что Россия заминировала Запорожскую АЭС
  Главные функции и задачи, которые выполняет любой современный сервис ЭДО

 • Всеобщая мобилизация: в МО прокомментировали увеличение темпов
 • В Луганске пропадают российские военные
 • Что грозит мужчинам, которые незаконно выехали за границу
 • Донбасс утопает в мусоре из-за мобилизации
 • Русские террористы, в преддверии зимы, опять бьют по энергетике

 • Последние луганские новости

  Пограничник из Луганска оказался агентом российских спецслужб и сбежал в Москву

  Работники ГБР в сотрудничестве с СБУ и Госпогранслужбой заочно сообщили о подозрении правоохранителю, который служил на Закарпатье в рядах пограничников и оказался агентом российских спецслужб. читать полностью >>>

  Всеобщая мобилизация: Где военнообязанному могут вручить повестку

  Сейчас их получают мужчины призывного возраста. читать полностью >>>

  Израиль официально объявил войну

  Израиль официально объявил состояние войны. Введен в действие пункт 40 Алеф. Последний раз применялся в 1973 году. Теперь у ЦАХАЛа полная свобода действий и он может действовать самостоятельно по своему усмотрению. Хотя обязан докладывать политическому руководству. читать полностью >>>

  Россия ударила ракетой по магазину в селе под Купянском. 48:погибших

  Российские оккупанты сегодня, 5 октября, нанесли ракетный удар по селу Гроза Купянского района. Погибли 48 человек. читать полностью >>>

  Экс-президент РФ хочет напасть на Германию

  Заместитель председателя Совбеза РФ Дмитрий Медведев заявил, что немецкие заводы станут для оккупантов "законной целью", если Германия передаст Украине ракеты Taurus. читать полностью >>>

  Глава Рады заявил, что они тестируют президентскую диктатуру в Украине

  Первый заместитель спикера Рады Александр Корниенко заявил, что сейчас тестируется модель перехода в президентское государство. читать полностью >>>

  У Зеленского заявили о пользе обесценивания гривны

  Заместитель главы Офиса президента Ростислав Шурма считает полезной для экономики легкую контролируемую девальвацию гривны и более мягкую монетарную политику читать полностью >>>

  Илон Маск превратил соцсеть Twitter (Х) в крупнейший источник антиукраинской дезинформации

  Вице-президент Европейской комиссии Вера Юрова во вторник заявила, что соцсеть X (бывший Twitter) является платформой с наибольшим процентом публикаций с ложью или дезинформацией. читать полностью >>>

  Путин готовится к вечной войне. Расходы на армию в увеличат до рекорда со времен СССР

  Доля военных расходов в российском бюджете-2024 станет рекордной с последних лет Советского Союза, свидетельствуют подсчеты The Moscow Times. читать полностью >>>

  Всеобщая мобилизация: Что делать, если повестку положили в почтовый ящик

  Объяснение дал юрист. читать полностью >>>

  Луганские новости:

 • Пограничник из Луганска оказался агентом российских спецслужб и сбежал в Москву
 • Всеобщая мобилизация: Где военнообязанному могут вручить повестку
 • Израиль официально объявил войну
 • Россия ударила ракетой по магазину в селе под Купянском. 48:погибших
 • Экс-президент РФ хочет напасть на Германию
 • Глава Рады заявил, что они тестируют президентскую диктатуру в Украине
 • У Зеленского заявили о пользе обесценивания гривны
 • Илон Маск превратил соцсеть Twitter (Х) в крупнейший источник антиукраинской дезинформации
 • Путин готовится к вечной войне. Расходы на армию в увеличат до рекорда со времен СССР
 • Всеобщая мобилизация: Что делать, если повестку положили в почтовый ящик
 • Лавров заверил, что РФ не перестанет бомбить города Украины
 • Русский нацист, воевавший в Донбассе, просит политического убежища в Европе
 • Данилов заявил о подготовке мятежа в РФ
 • Экс-главарь Донбасса рассказал, как Россия грабит Луганск и Донецк
 • Зеленский в ООН заявил о теневых сделках по Украине
 • Кремль требует не называть Зеленского президентом
 • Маск выключал связь ВСУ во время наступления в Донбассе
 • Министр прокомментировал подготовку к выборам путем голосования в приложении "Дія"
 • Большинство украинцев считают Зеленского ответственным за топ коррупцию
 • Польша выдает Украине граждан, которые способствуют незаконному выезду военнообязанных украинцев

 • [Главная] [Луганск] [Украина] [Шоу-бизнес] [Общество] [Интернет] [Фотогалереи [Поиск]
  LUGANSK.NEWS
   

   Контакты

  2002-2023

  Луганск, Украина